Wiertarki do metalu

Na polskim i zagranicznym rynku sprzedawanych jest wiele rodzajów wiertarek do obróbki przedmiotów wykonanych z metalu. Praca wiertarki do metalu polega na wierceniu i rozwiercaniu przedmiotów wykonanych z metalu przy pomocy różnorodnych przeznaczonych do tego celu wierteł.

Wiertarki do obróbki metalu, których sprzedaż wciąż wzrasta to głównie niewielkie i lekkie wiertarki stołowe. Wiertarki do metalu bywają szczególnie pomocne przy wierceniu, czy rozwiercaniu małych otworów w niewielkich przedmiotach metalowych.

Podstawowe parametry techniczne tych urządzeń dotyczą między innymi ich średnicy wiercenia w stali, w żeliwie, przesuwu wrzeciona i zakresu prędkości wrzeciona. To bardzo dobre obrabiarki do wykorzystania w pracy w narzędziowniach i warsztatach, podejmujących produkcję małoseryjną czy jednostkową.

Czym cechują się wiertarki do metalu promieniowe? Wiertarki promieniowe przeznaczone do obróbki metalu są to szybko wykonujące zadania obróbcze i solidne maszyny, które są chętnie wybierane do pracy w dużych fabrykach, ale też zakładach produkcyjnych, zajmujących się wierceniem sporej wielkości otworów, w przedmiotach ciężkich i o dużej wielkości. Są to dokładne i solidne maszyny, pozwalające obrabiać stal i kolorowe metale, ale także stopy lekkie.

Wiertarka stołowa WS 15

Wiertarka stołowa WS 15

 

Można wyróżnić wiele rodzajów tego typu maszyn. Najbardziej znaczące jest głównie dla wszystkich tych maszyn to, że wiertarki do metalu mogą osiągać podczas pracy duże obrotowe prędkości i prędkości posuwów. W celu umożliwienia szybkiej realizacji wymiany narzędzi w czasie realizacji obróbki na takich maszynach, przymocowywane są na nich szybkomocujące wiertarskie uchwyty. Urządzenia te mają duże możliwości w zakresie obróbki metali. Wykorzystuje się je do różnego rodzaju zabiegów obróbki skrawaniem, między innymi wiercenia, ale również gwintowania. Wiertarki kadłubowe to maszyny wyróżniające się sztywnością. Taka cecha sprawia, że te precyzyjne maszyny są chętnie stosowane do produkcji wielkoseryjnej, a także masowej.

Automatyczna wiertarka BIMAK SPEEDTRONIC NC3000

Automatyczna wiertarka BIMAK SPEEDTRONIC NC3000

 

Wiertarki słupowe są to z kolei bardzo uniwersalne obrabiarki. Wykorzystuje się je między innymi w warsztatach usługowych do realizacji zabiegów obróbczych na dużych przedmiotach. Podczas skrawania, możliwa jest na tych maszynach bez trudności przestawiać obrotową prędkość wrzeciona. Tak, jak wiertarki kadłubowe, mają stoły o rowkach teowych, które umożliwiają im sprawne przymocowanie przedmiotów obróbki.

Jeśli chodzi o wiertarki do metalu koordynacyjne do obróbki metali, to są urządzenia posiadające elektromechaniczne sterowanie. Posiadają również obrotowy stół na łożu oraz szafka narzędziowa posiadająca oprzyrządowanie. Można też wspomnieć o tym, iż obrabiarki te mają roboczy stół, którego położenie można dowolnie regulować i można przesuwać go po słupie w górę albo w dół. I wreszcie wiertarki uniwersalne, to są najpowszechniejsze maszyny przeznaczone do wiercenia, wywiercania i rozwiercania. Wiertarki zespołowe są to głównie maszyny o szerokim zastosowaniu. Ich konstrukcja cechuje się posiadaniem kilku głowic. Cechuje je także duża precyzja realizowanych zabiegów obróbczych, z tego powodu często stosuje się je zarówno podczas wytwórczości małoseryjnej, jak i wielkoseryjnej. Najpopularniejsze na polskim rynku metalowym są wiertarki do metalu wyprodukowane przez FUM Chocianów oraz ZPM Cegielski-Poznań. Popularne obrabiarki tego typu produkcji czeskiej to wiertarki firmy HELTOS i MAS, funkcjonalne obrabiarki, charakteryzujące się uniwersalnością.

Kto może być operatorem takich maszyn? Urządzenia tego typu mogą być obsługiwane przez osoby, które przeszły szkolenie z obsługiwania takich obrabiarek i bezpieczeństwa pracy, inaczej zasad bhp, a także posiadają należytą wiedzę na temat pracy i obsługi tych obrabiarek.

Można w tym miejscu zadać pytanie, jaka wiertarka będzie dla nas najodpowiedniejsza? Zanim kupimy wiertarkę powinniśmy rozważyć, jaka maszyna tego rodzaju będzie najbardziej odpowiednia do wykonywania konkretnych zabiegów z zakresu wiercenia i rozwiercania materiałów metalowych, będzie miała odpowiednie parametry, ale również – krótko mówiąc – będzie szybka i wydajna. Można stwierdzić, że wiertarki do obróbki przedmiotów wykonanych z metali to są dokładne oraz solidne urządzenia, przystosowane do wykonywania skomplikowanych zabiegów. Wiertarki to są maszyny, które oprócz typowych zadań wiertarskich można stosować do wykonywania obróbki wykańczającej oraz do różnorodnych skomplikowanych zadań obróbczych na przedmiotach metalowych.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s